Başkan İLGÜN’ün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı

       Kadın hakları konusuna, dünya çapında verilen önemin artmasının sonuçlarından birisi olarak ve 8 Mart 1977'de Birleşmiş Milletler tarafından kadınlara ekonomik ve sosyal alanda eşit hakların tanınmasının onaylanmasından bu yana, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada kutlanmaktadır.

      Başta aile olmak üzere toplumun en önemli yapı taşı olan, eğitim, bilim, kültür, sanat, siyaset, ekonomi ve spor gibi her alanda büyük başarılar ortaya koyan kadınlarımız, annelik gibi manevi rollerin yanında, bu gün toplum içerisinde söz sahibi olmanın da haklı onurunu yaşamaktadır. Kadın yeryüzünde merhametin, şefkatin, sevgi ve fedakarlığın sembolüdür. 

       Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, kalkınmasına dek yaptığı fedakarlıklar neticesinde Türk Kadınına, hak ettiği değeri pek çok Avrupa ülkesinden önce vermiştir.Türk kadınları; bu toprakların vatan kılınması adına eşsiz mücadeleler vermiş, vatan, bayrak ve millet sevdasıyla yetiştirdikleri evlatlarını cepheye göndermekle kalmamış, bu uğurda gerektiğinde düşmana karşı kendileri savaşmışlardır.

    Bu nedenledir ki gerek inancımız, gerekse de toplumsal değerlerimiz kadını her zaman baş tacı etmekte, onu çok müstesna bir yere koymaktadır.Günümüzde kadınlarımız, eğitimden bilime, siyasetten sanata, ekonomik alandan, kamu yönetimine kadar her alanda üstün başarılar elde etmiştir. Kadınların, aile içinde anne olmakla başlayan fedakarlıkları, sevgi, saygı, hoşgörü  duyguları ile toplumu olumlu yönde etkileyen en önemli gücü olmuştur.Toplumun temeli aile, ailenin temeli kadındır.

      Bu duygu ve düşüncelerle yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren; ailenin ve toplumun temel taşı annelerimizin, şehit ve gazilerimizin eş ve annelerinin, dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

                                                                                                                                                                 Mehmet İLGÜN

                                                                                                                                                      Sarıveliler Belediye Başkanı