Başkan İLGÜN’ün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Ve Şehitler Günü Mesajı

     Bugün, şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’mizin 109. yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutluyor; Çanakkale Zaferi’nin kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

   Çanakkale zaferi, dünyada eşi benzeri görülmemiş, tarih boyunca bağımsızlığı ve vatanı için savaşmaktan çekinmeyen aziz milletimizin, sarsılmaz inanç ve kararlılığıyla,tarihten silinmek istenen bir milletin, oldukça ağır ve kısıtlı imkanlarla batının en güçlü ordularına karşı kazanılan destansı mücadelesidir.Küçücük bir kara parçasını ele geçirebilmek için dönemin ''Yenilmez Donanmasıyla'' Çanakkale önlerine gelen düşman kuvvetlerinin hesaplayamadığı tek şey vatanı için canlarını seve seve feda edecek Mehmetçik oldu. Karada Türk askerinin isabetli atışları, denizde ise Nusret Mayın Gemisi'nin Karanlık Liman bölgesine gizlice bıraktığı 26 mayın, bir milletin yazgısını değiştirmiştir.

   Devletimizi yok etmek, Milletimizi esaret altına almak isteyenlere karşı Çanakkale’de vermiş olduğumuz eşsiz mücadele; şanlı tarihimizin dönüm noktalarından, en anlamlı övünç kaynaklarından biri olarak, Anadolu toraklarına göz diken tüm dünya devletlerine karşı "Çanakkale Geçilmez" ismini tarihe altın harflerle yazdırdığımız en büyük destanın adıdır.“Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletiyle topyekûn canı ve kanı pahasına bizlere emanet ettiği bu kutsal vatanı bir asır önceki kararlılık ve azimle  muhafaza etmek hepimizin en önemli sorumluluğudur.

     Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

                                                                                                            

                                                                                                                                            Mehmet İLGÜN

                                                                                                                                 Sarıveliler Belediye Başkanı