Başkan İLGÜN’ün 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

       

     Bugün ''Türk milletinin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘’Milli Marş’’ olarak kabul edilişinin 103. yıl dönümünü idrak etmenin onuru ve gururunu yaşamaktayız.

     Milli mücadele yıllarının en ateşli olduğu dönemde milletimizi ayağa kaldıracak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir milli marş gereksinimi duyulmuş ve açılan yarışmayla 12 Mart 1921 günü, 724 şiir arasından İstiklal Marşı’mız seçilmiştir. Savaşa ve milli mücadeleye en güçlü silah olan kalemiyle katılan, askere “Millet arkanızda, Allah yanınızda, kuvvet sizde!” diyerek güç veren milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un eşsiz eseri olan İstiklal Marşımız, Büyük Milletimizin özgürlüğü ve vatanı uğrunda verdiği var olma mücadelesini anlatan ve kendisi tarafından Milletimize armağan edilen çok kıymetli bir eserdir..Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz, Mehmet Akif Ersoy  “ Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırtmasın” diyerek, verilen mücadeleyi en veciz şekilde ifade etmiştir. 

     Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve bu destanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz.

 

                                                                                                                                           Mehmet İLGÜN

                                                                                                                                 Sarıveliler Belediye Başkanı