SARIVELİLER BAŞKAN KURUMSAL FAALİYETLERİMİZZİYARETÇİ DEFTERİFOTO GALERİBEYAZ MASA İLETİŞİM
BAŞKAN HALİL KULAK’IN 31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNE HAYIR GÜNÜ MESAJI

 

  Tütün ürünlerinin kullanımı insanların sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Hem bireylerin hem de ülkelerin ekonomisini olumsuz yönde etkiler. 31 Mayıs tarihi ise bu konudaki önemli bir günü ifade eder. Bu tarih, Dünya Tütüne Hayır Günü veya Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak bilinir. Sağlığa ve ekonomiye olan zararları nedeniyle tütün ürünlerinin kullanımını ortadan kaldırmak için pek çok etkinlik düzenlenir. Örneğin, “Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı”, kamu spotları ve benzeri birçok uygulamayla bağımlıların tütün ürünleri kullanımını bırakabilmesi için projeler üretilmiştir. Hem sağlıkla ilgili dernekler hem de kamu kurumları bu soruna kalıcı çözüm getirmeye çalışmaktadır. Özellikle, çocukların ve gençlerin sigaradan uzak durması adına pek çok etkinlik düzenlenmektedir.

   Her yıl kutlanan 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü, tütün ürünlerinin vücuda ne kadar zarar verdiğini bir kez daha dile getirmek amacını taşımaktadır. İçinde binlerce farklı zararlı maddenin bulunduğu bu ürünler, kullanıldığı andan itibaren vücutta pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olur. Tütün ürünlerini kullanan kişiler sadece kendisine değil çevresindeki insanlara da zarar verir. Her yıl dünya üzerinde milyonlarca insan tütün ürünlerinin aktif veya pasif kullanımı nedeniyle ölmektedir.

  Topluma en çok zarar veren ve en kolay ulaşılabilen tütün ürünü sigaradır. Sigaranın bırakılmasının ardından vücut kendisini toparlayabilir. Bu düzelme, yıllar içinde yavaşça olan bir durum olsa dahi ilk günden itibaren vücuttaki değişiklikler hissedilebilir. Sigarayı bırakmak isteyen kişi kanser ya da kalp-damar hastası olmayı beklememelidir. Sigarayı bıraktıktan sonra vücut, tahribatı düzeltebilmek için 10 yıl mücadele verecektir. İnsanın buna yetecek kadar zamanı olmayabilir. 31 Mayıs, sigaradan kurtulmak ve sağlıklı bir hayata adım atmak isteyenler için önemlidir.

  Bununla birlikte bir tütün ürünü olan nargile, sadece koronavirüs açısından değil, hepatit, tüberküloz, herpes gibi diğer bulaşıcı hastalıklar açısından da büyük risk faktörüdür. Onlarca kişinin nefes alıp vermesinden dolayı marpucun içinde ve duvarlarında oluşan mikrop ve bakteri tabakası solunum yoluyla kolayca bir kişiden diğerine geçmektedir.

  Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayan vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığımız’ın ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayarak destek alabilirler. Ayrıca herhangi bir bağımlılığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde (YEDAM) Yeşilay personeli tarafından sunulmaktadır. Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nden hizmet almak isteyen vatandaşlarımız, 444 79 75 no’lu ücretsiz danışma hattını arayabilirler.

  Sigarayı bırak, hayatı bırakma! Bu vesileyle, tütün bağımlılarının bu zararlı alışkanlıktan vazgeçmelerini temenni ediyor; sağlıklı, mutlu, tütünsüz günler diliyorum.

                                                                                                                                                    Halil KULAK

                                                                                                                                         Sarıveliler Belediye Başkanı 

SARIVELİLERTV• Tüm Videolar
BASINDA BELEDİYEMİZBizi Takip Edin. KURUM REHBERİA-Z İnceleyebilirsiniz.
© Her Hakkı Saklıdır. Sitemizdeki yazı ve resimler izin alınmadan kullanılamaz.